Z poklesu ceny akcií Gilead Sciences může profitovat vaše portfolio

10.08.2016 16:20 | fa ra | Diskuze

Vysoké náklady na zdravotní péči představují jednu z hlavních obav všech voličů bez ohledu na stranické preference.

Foto: Nicolas Nova

Jsou totiž zátěží pro rodinné rozpočty a některým lidem mnohdy brání v tom, aby absolvovali potřebnou léčbu. I proto nepřekvapí, že se politici ve svých předvolebních kampaních zaměřili na hlavního viníka – ceny léků.

Je to zvláštní, vezmeme-li v úvahu, že řada nejdražších léčiv ve skutečnosti šetří peníze, aby lidé nemuseli podstupovat ještě dražší léčbu. Farmaceutický průmysl navíc obecně na lécích vydělává mnohem méně, než se zdá, započítáme-li náklady na neúspěšné léky. Náklady na léky tvoří relativně nízké procento celkových nákladů na zdravotnictví (podle odhadů 15 až 25 %).

Vedle federálních snah se na ceny léků zaměřily i některé státy. Velcí plátci, jako je např. Medicare, Veteran’s Administration a soukromé zdravotní pojišťovny, se nyní snaží tlačit ceny léků dolů.

To vše způsobuje zmatek ve vývoji akcií biotechnologických společností. Silně byly postiženy zejména akcie společnosti Gilead Sciences, která prodává nákladné léky na léčbu žloutenky. Ve druhém čtvrtletí šly tržby z prodeje výrobků dolů o 6 % a tržby z prodeje léku proti žloutence typu C (HCV) klesly v USA o 33 %. Horší ovšem je, že podle vyjádření společnosti zůstává nejasné, jak dlouho tento vývoj může trvat. 

Investoři zvyklí na pravidelné a vysoké růsty tržeb biotechnologických společností se stáhli, načež cena akcií Gilead Sciences spadla pod 80 USD z více než 120 USD, za kterou se prodávaly před rokem. Na této úrovni se zdá, že by akcie Gilead Sciences mohly představovat skvělou příležitost ke koupi. Pokud byste někdy chtěli investovat do akcií biotechnologické společnosti, tak právě nastal ten pravý čas. Zde uvádíme několik důvodů proč:

 

1. Za cenu 80 USD za akcii získáte přístup k produktům ve stadiu výzkumu a vývoje prakticky zadarmo. Akcie Gilead Sciences byly zasaženy tak silně, že investoři nepřikládají výzkumu, který má značný potenciál, výraznou hodnotu. Gilead má 34 produktů ve stadiu vývoje pro léčbu nejrůznějších onemocnění, od rakoviny, Crohnovy choroby a jaterních onemocnění až po léčbu plicní arteriální hypertenze. Další výzkum by se měl zaměřit na žloutenku typu C. Sedm z těchto produktů je v pokročilém stadiu vývoje (fáze III) a osmnáct je ve stadiu II.

I pokud předpokládáme, že tržby z léčby žloutenky typu C poklesnou v příštích pěti letech o 50 % a že strmě padnou i tržby související s léčbou HIV, pohybuje se hodnota základního portfolia společnosti (s výjimkou léků ve stadiu výzkumu) mezi 75 a 80 USD na akcii, uvedl analytik RBC Capital Markets Michael Yee. Analytička Credit Suisse Alethia Young odhadla hodnotu základního portfolia na 84 USD/akcii.

 

2.Stávající produktová řada není zase až tak hrozná. Investoři sice panikaří ohledně „znepokojujícího“ výhledu tržeb za léčbu HCV, ale dotčené léky (Sovaldi, Harvoni a Epclusa) jsou natolik dobré, že pacienty léčí, místo aby je zatěžovaly. Tím se dostávají do hry o výši tržeb pacienti, což vyrovnává možný „odchod těchto léků do důchodu“. Nejnemocnější pacienti totiž bývají vyléčeni a ostatní tyto léky tak nutně nepotřebují. Další výzvou je mezinárodní expanze společnosti do zemí, které jsou méně ochotny přijmout závratné ceny léků.

 

Výhled v oblasti léčby žloutenky typu C je značně komplexní, jak se k vývoji vyjádřil finanční ředitel společnosti Robin Washington. Stále ještě ale existují potenciální pacienti se žloutenkou. V USA jsou infikovány na tři miliony lidí a sotva polovina z nich byla diagnostikována. Společnost věří, že tito pacienti budou mít z léčby prospěch, což může dlouhodobě znamenat dobré tržby, silné cash-flow a zisk na akcii.

Kromě léčby žloutenky typu C má Gilead silnou nabídku léků pro léčbu a prevenci HIV. V tomto segmentu se tržby v USA zvýšily ve druhém čtvrtletí meziročně o 23 %, především díky uvedení Genvoya, Odefsey a Descovy a rostoucímu užívání Truvady, která dokáže zabránit infekci virem HIV. Ve druhé polovině roku by společnost měla léky na HIV uvést ve Francii, Itálii a Velké Británii. Alethia Young dodává, že významné tržby budou z těchto segmentů plynout mnohem déle, než investoři očekávají.

 

3. Gilead Sciences se chystá uzavřít obchody, které by mohly celou situaci obrátit. Ví totiž, kde hledat, když ostatní příležitost nevidí. Vždyť i cenný zisk franšízy na žloutenku typu C přišel s akvizicí společnosti Pharmasset před čtyřmi lety. Zisk společnosti Triangle v roce 2013 zase přinesl vědecké poznatky potřebné pro další vývoj léků na HIV.

Společnost má aktuálně nabito na další akvizice. Díky vysokým maržím z provozního zisku (cca. 66 %) jí plynou tuny hotovosti. Jen ve druhém čtvrtletí to byly 4,9 miliardy USD. K dispozici má finanční prostředky ve výši 24,6 miliardy USD. I proto výmluvně zpomalila zpětné odkupy akcií. Zjevně si tak připravuje cestičku pro fúze a akvizice v příštích šesti až dvanácti měsících, podotýká analytik Barclays Geoff Meacham s tím, že i proto dává akciím rating „overweight“.

 

K obratu ve vývoji by tak mohlo dojít dříve, než by si investoři mysleli, možná před vánocemi.

Podle generálního ředitele Milligana společnost své úmysly týkající se dalších obchodů nikdy neskrývala. Do konce roku předpokládá další zlepšování interních i externích programů a doufá v pokračování dlouhodobých vyhlídek k růstu.

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Analytici z Jefferies brání akcie Gilead

Analytici z Jefferies brání akcie biofarmaceutické společnosti Gilead (GILD) investičním doporučením na Buy a cílovou cenou 83 USD, což předpokládá 20% posílení akcií GILD oproti jejich současné hodnotě.

Chystá se Gilead ke koupi Incyte?

Podobná akvizice by totiž byla na místě. A pro akcie a investory by to byla taktéž dobrá zpráva.

Ilustrační obrázek

Nejzajímavější akcie pro dnešní den, Ericsson, Celgene, Sears, Gilead Sciences a další...

Které akcie dnes budou na trzích v USA přitahovat investice a od kterých se raději držet dál?  

Analytici UBS snižují cílovou cenu pro akcie Gilead Sciences

Analytici UBS snížili cílovou cenu pro akcie farmaceutické společnosti Gilead Sciences (NASDAQ:GILD) ze 118 na 72 dolarů. Aktuální rating je na stupni „New Neutral“.

Ilustrační foto

Biotechnologické akcie jsou připraveny odrazit se ode dna

Biotechnologické akcie jako celek nebyly v loňském roce ideální investicí, jejich snížená valuace však již u některých titulů přichystala předpoklady pro opětovný výrazný růst.

Akcie Bristol-Myers posilují v reakci na spekulace o převzetí

Akcie farmaceutické společnost Bristol-Myers Squibb Company dnes posilují o 3,02 % na 53,61 % poté, co se začaly šířit zvěsti o její možné akvizici ze strany konkurence.Čti více
Ilustrační obrázek

Americký vynálezce: Za deset let bude běžné transplantovat lidem orgány vypěstované z jejich vlastních buněk

Za deset let bude běžné transplantovat lidem orgány vypěstované z jejich vlastních buněk, je přesvědčen americký vynálezce, spisovatel a futurolog Ray Kurzweil.

Ilustrační foto

Uplynulý týden na akciových trzích: Trump neuspěl se zrušením tzv. Obamacare, výsledky na pražské burze, terorismus

Akciové trhy prošly v polovině týdne mírnou korekcí, ač o žádný výrazný pohyb nešlo, i tak americké indexy v úterý poprvé po půlroce zaznamenaly denní poklesy přes 1 %. Za poklesem nestala žádná zpráva, větší roli sehrál technický vývoj, kdy trh dlouho neprošel žádným poklesem a chyběl podnět k dalšímu  růstu.

Ilustrační foto

Donald Trump nepochodil v Kongresu a index Dow Jones zažil nejhorší týden od jeho zvolení

Americké akcie zakončily páteční obchodování s mírnou ztrátou poté, co prošly značnými výkyvy v reakci na průběh projednávání reformy zdravotní péče v Kongresu.

USA: Pro schválení zákona o zdravotní péči není dostatek hlasů

Mluvčí Sněmovny reprezentantů USA, Paul Ryan, jde informovat prezidenta do Bílého domu.

Americký dolar dnes proti euru mírně ztrácí

Americký dolar mírně oslabuje vůči euru, na trhu panuje nejistota před hlasováním o reformě zdravotní péče ve Spojených státech.

Ministerstvo vypsalo výběrové řízení na leteckou záchranku

Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo nové výběrové řízení na provozovatele letecké záchranné služby ze základny v Ústí nad Labem.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.