Z poklesu ceny akcií Gilead Sciences může profitovat vaše portfolio

10.08.2016 16:20 | fa ra | Diskuze

Vysoké náklady na zdravotní péči představují jednu z hlavních obav všech voličů bez ohledu na stranické preference.

Foto: Nicolas Nova

Jsou totiž zátěží pro rodinné rozpočty a některým lidem mnohdy brání v tom, aby absolvovali potřebnou léčbu. I proto nepřekvapí, že se politici ve svých předvolebních kampaních zaměřili na hlavního viníka – ceny léků.

Je to zvláštní, vezmeme-li v úvahu, že řada nejdražších léčiv ve skutečnosti šetří peníze, aby lidé nemuseli podstupovat ještě dražší léčbu. Farmaceutický průmysl navíc obecně na lécích vydělává mnohem méně, než se zdá, započítáme-li náklady na neúspěšné léky. Náklady na léky tvoří relativně nízké procento celkových nákladů na zdravotnictví (podle odhadů 15 až 25 %).

Vedle federálních snah se na ceny léků zaměřily i některé státy. Velcí plátci, jako je např. Medicare, Veteran’s Administration a soukromé zdravotní pojišťovny, se nyní snaží tlačit ceny léků dolů.

To vše způsobuje zmatek ve vývoji akcií biotechnologických společností. Silně byly postiženy zejména akcie společnosti Gilead Sciences, která prodává nákladné léky na léčbu žloutenky. Ve druhém čtvrtletí šly tržby z prodeje výrobků dolů o 6 % a tržby z prodeje léku proti žloutence typu C (HCV) klesly v USA o 33 %. Horší ovšem je, že podle vyjádření společnosti zůstává nejasné, jak dlouho tento vývoj může trvat. 

Investoři zvyklí na pravidelné a vysoké růsty tržeb biotechnologických společností se stáhli, načež cena akcií Gilead Sciences spadla pod 80 USD z více než 120 USD, za kterou se prodávaly před rokem. Na této úrovni se zdá, že by akcie Gilead Sciences mohly představovat skvělou příležitost ke koupi. Pokud byste někdy chtěli investovat do akcií biotechnologické společnosti, tak právě nastal ten pravý čas. Zde uvádíme několik důvodů proč:

 

1. Za cenu 80 USD za akcii získáte přístup k produktům ve stadiu výzkumu a vývoje prakticky zadarmo. Akcie Gilead Sciences byly zasaženy tak silně, že investoři nepřikládají výzkumu, který má značný potenciál, výraznou hodnotu. Gilead má 34 produktů ve stadiu vývoje pro léčbu nejrůznějších onemocnění, od rakoviny, Crohnovy choroby a jaterních onemocnění až po léčbu plicní arteriální hypertenze. Další výzkum by se měl zaměřit na žloutenku typu C. Sedm z těchto produktů je v pokročilém stadiu vývoje (fáze III) a osmnáct je ve stadiu II.

I pokud předpokládáme, že tržby z léčby žloutenky typu C poklesnou v příštích pěti letech o 50 % a že strmě padnou i tržby související s léčbou HIV, pohybuje se hodnota základního portfolia společnosti (s výjimkou léků ve stadiu výzkumu) mezi 75 a 80 USD na akcii, uvedl analytik RBC Capital Markets Michael Yee. Analytička Credit Suisse Alethia Young odhadla hodnotu základního portfolia na 84 USD/akcii.

 

2.Stávající produktová řada není zase až tak hrozná. Investoři sice panikaří ohledně „znepokojujícího“ výhledu tržeb za léčbu HCV, ale dotčené léky (Sovaldi, Harvoni a Epclusa) jsou natolik dobré, že pacienty léčí, místo aby je zatěžovaly. Tím se dostávají do hry o výši tržeb pacienti, což vyrovnává možný „odchod těchto léků do důchodu“. Nejnemocnější pacienti totiž bývají vyléčeni a ostatní tyto léky tak nutně nepotřebují. Další výzvou je mezinárodní expanze společnosti do zemí, které jsou méně ochotny přijmout závratné ceny léků.

 

Výhled v oblasti léčby žloutenky typu C je značně komplexní, jak se k vývoji vyjádřil finanční ředitel společnosti Robin Washington. Stále ještě ale existují potenciální pacienti se žloutenkou. V USA jsou infikovány na tři miliony lidí a sotva polovina z nich byla diagnostikována. Společnost věří, že tito pacienti budou mít z léčby prospěch, což může dlouhodobě znamenat dobré tržby, silné cash-flow a zisk na akcii.

Kromě léčby žloutenky typu C má Gilead silnou nabídku léků pro léčbu a prevenci HIV. V tomto segmentu se tržby v USA zvýšily ve druhém čtvrtletí meziročně o 23 %, především díky uvedení Genvoya, Odefsey a Descovy a rostoucímu užívání Truvady, která dokáže zabránit infekci virem HIV. Ve druhé polovině roku by společnost měla léky na HIV uvést ve Francii, Itálii a Velké Británii. Alethia Young dodává, že významné tržby budou z těchto segmentů plynout mnohem déle, než investoři očekávají.

 

3. Gilead Sciences se chystá uzavřít obchody, které by mohly celou situaci obrátit. Ví totiž, kde hledat, když ostatní příležitost nevidí. Vždyť i cenný zisk franšízy na žloutenku typu C přišel s akvizicí společnosti Pharmasset před čtyřmi lety. Zisk společnosti Triangle v roce 2013 zase přinesl vědecké poznatky potřebné pro další vývoj léků na HIV.

Společnost má aktuálně nabito na další akvizice. Díky vysokým maržím z provozního zisku (cca. 66 %) jí plynou tuny hotovosti. Jen ve druhém čtvrtletí to byly 4,9 miliardy USD. K dispozici má finanční prostředky ve výši 24,6 miliardy USD. I proto výmluvně zpomalila zpětné odkupy akcií. Zjevně si tak připravuje cestičku pro fúze a akvizice v příštích šesti až dvanácti měsících, podotýká analytik Barclays Geoff Meacham s tím, že i proto dává akciím rating „overweight“.

 

K obratu ve vývoji by tak mohlo dojít dříve, než by si investoři mysleli, možná před vánocemi.

Podle generálního ředitele Milligana společnost své úmysly týkající se dalších obchodů nikdy neskrývala. Do konce roku předpokládá další zlepšování interních i externích programů a doufá v pokračování dlouhodobých vyhlídek k růstu.

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační obrázek

Top onkologické léky a akcie roku 2017

Akcie biotechnologických společností jsou notoricky riskantními podniky. Výsledky biotechnologických firem jsou nejisté a často ve finále horší, než trhy očekávaly. Některým biotechnologickým společnostem se ale podaří na trhu prorazit a sklidit za to obrovský úspěch. Investoři pak vydělají velké peníze.

Skvělá účinnost léčiva na hepatitidu od Gilead

Léčivo na léčbu hepatitidy typu B a C s názvem Harvoni (ledipasvir/sofosbuvir) od farmaceutické společnosti Gilead Sciences, Inc. (GILD) podává skvělé výsledky v rámci střední fáze klinického testování.

Ilustrační obrázek

Které akcie mají nyní vysoký potenciál překonat zbytek indexu S&P 500?

Které akcie nyní drží ve svém portfoliu manažer investičního fondu Parnassus Core Equity, Todd Ahlsten a z jakých důvodů?   

FDA schválil léčiva Sovaldi a Harvoni od Gilead i pro mladistvé pacienty

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv USA udělil farmaceutické společnosti Gilead Sciences Inc. (zkratka akcie GILD) souhlas s předepisováním léčiv Sovaldi a Harvoni u pacientů starších 12 let.

Analytici z Jefferies brání akcie Gilead

Analytici z Jefferies brání akcie biofarmaceutické společnosti Gilead (GILD) investičním doporučením na Buy a cílovou cenou 83 USD, což předpokládá 20% posílení akcií GILD oproti jejich současné hodnotě.

Chystá se Gilead ke koupi Incyte?

Podobná akvizice by totiž byla na místě. A pro akcie a investory by to byla taktéž dobrá zpráva.Čti více
Ilustrační foto

Příští týden bude zkrácený, zájem vyvolá zasedání Fedu, hospodářské výsledky a politický vývoj ve Francii

První květnový týden bude ve většině Evropy zkrácený o pondělní Svátek práce. Investoři budou sledovat středeční Fed, pokračující výsledkovou sezónu a na průzkumy před víkendovým druhým kolem prezidentských voleb ve Francii.

Ilustrační foto

Konkurent Uberu, čínský Didi, je miláčkem investorů

Čínský provozovatel alternativní taxislužby Didi Chuxing Technology získal od investorů 5,5 miliardy USD (135,4 miliardy Kč). Peníze chce použít na globální expanzi a rozvoj technologie umělé inteligence.

Ilustrační foto

Největší bankovní bankrot od finanční krize: First NBC Bank šla ke dnu

Americké úřady v pátek rozhodly o uzavření finančního ústavu First NBC Bank, náklady na její očištění se odhadují na jednu miliardu USD (24,6 miliardy Kč).

Ilustrační foto

Ploché bříško do plavek: Vyhněte se cibuli a brokolici

Léto je přede dveřmi a nastane čas, kdy oblečete lehké šaty a plavky. Abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení, vyhýbejte se šesti druhům jídla, s nimiž není radno to přehánět, chcete-li se objevit na pláži s plochým bříškem.

Ilustrační foto

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily

K poklesu přispěla slabá zpráva o růstu americké ekonomiky. Za celý měsíc však všechny tři indexy díky příznivým hospodářským výsledkům vzrostly.

Ilustrační foto

Uplynulý týden byl ovlivněn prezidentskými volbami ve Francii, zasedáním ECB a výsledkovou sezónou

První kolo prezidentských voleb ve Francii, kde do druhého kola (7.5.) postoupili Macron a Le Penová,  přijaly trhy pozitivně. Trh již zaceňuje finální výhru umírněného Macrona a bylo to znát především na evropských bankovních titulech.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.