Z poklesu ceny akcií Gilead Sciences může profitovat vaše portfolio

10.08.2016 16:20 | fa ra | Diskuze

Vysoké náklady na zdravotní péči představují jednu z hlavních obav všech voličů bez ohledu na stranické preference.

Foto: Nicolas Nova

Jsou totiž zátěží pro rodinné rozpočty a některým lidem mnohdy brání v tom, aby absolvovali potřebnou léčbu. I proto nepřekvapí, že se politici ve svých předvolebních kampaních zaměřili na hlavního viníka – ceny léků.

Je to zvláštní, vezmeme-li v úvahu, že řada nejdražších léčiv ve skutečnosti šetří peníze, aby lidé nemuseli podstupovat ještě dražší léčbu. Farmaceutický průmysl navíc obecně na lécích vydělává mnohem méně, než se zdá, započítáme-li náklady na neúspěšné léky. Náklady na léky tvoří relativně nízké procento celkových nákladů na zdravotnictví (podle odhadů 15 až 25 %).

Vedle federálních snah se na ceny léků zaměřily i některé státy. Velcí plátci, jako je např. Medicare, Veteran’s Administration a soukromé zdravotní pojišťovny, se nyní snaží tlačit ceny léků dolů.

To vše způsobuje zmatek ve vývoji akcií biotechnologických společností. Silně byly postiženy zejména akcie společnosti Gilead Sciences, která prodává nákladné léky na léčbu žloutenky. Ve druhém čtvrtletí šly tržby z prodeje výrobků dolů o 6 % a tržby z prodeje léku proti žloutence typu C (HCV) klesly v USA o 33 %. Horší ovšem je, že podle vyjádření společnosti zůstává nejasné, jak dlouho tento vývoj může trvat. 

Investoři zvyklí na pravidelné a vysoké růsty tržeb biotechnologických společností se stáhli, načež cena akcií Gilead Sciences spadla pod 80 USD z více než 120 USD, za kterou se prodávaly před rokem. Na této úrovni se zdá, že by akcie Gilead Sciences mohly představovat skvělou příležitost ke koupi. Pokud byste někdy chtěli investovat do akcií biotechnologické společnosti, tak právě nastal ten pravý čas. Zde uvádíme několik důvodů proč:

 

1. Za cenu 80 USD za akcii získáte přístup k produktům ve stadiu výzkumu a vývoje prakticky zadarmo. Akcie Gilead Sciences byly zasaženy tak silně, že investoři nepřikládají výzkumu, který má značný potenciál, výraznou hodnotu. Gilead má 34 produktů ve stadiu vývoje pro léčbu nejrůznějších onemocnění, od rakoviny, Crohnovy choroby a jaterních onemocnění až po léčbu plicní arteriální hypertenze. Další výzkum by se měl zaměřit na žloutenku typu C. Sedm z těchto produktů je v pokročilém stadiu vývoje (fáze III) a osmnáct je ve stadiu II.

I pokud předpokládáme, že tržby z léčby žloutenky typu C poklesnou v příštích pěti letech o 50 % a že strmě padnou i tržby související s léčbou HIV, pohybuje se hodnota základního portfolia společnosti (s výjimkou léků ve stadiu výzkumu) mezi 75 a 80 USD na akcii, uvedl analytik RBC Capital Markets Michael Yee. Analytička Credit Suisse Alethia Young odhadla hodnotu základního portfolia na 84 USD/akcii.

 

2.Stávající produktová řada není zase až tak hrozná. Investoři sice panikaří ohledně „znepokojujícího“ výhledu tržeb za léčbu HCV, ale dotčené léky (Sovaldi, Harvoni a Epclusa) jsou natolik dobré, že pacienty léčí, místo aby je zatěžovaly. Tím se dostávají do hry o výši tržeb pacienti, což vyrovnává možný „odchod těchto léků do důchodu“. Nejnemocnější pacienti totiž bývají vyléčeni a ostatní tyto léky tak nutně nepotřebují. Další výzvou je mezinárodní expanze společnosti do zemí, které jsou méně ochotny přijmout závratné ceny léků.

 

Výhled v oblasti léčby žloutenky typu C je značně komplexní, jak se k vývoji vyjádřil finanční ředitel společnosti Robin Washington. Stále ještě ale existují potenciální pacienti se žloutenkou. V USA jsou infikovány na tři miliony lidí a sotva polovina z nich byla diagnostikována. Společnost věří, že tito pacienti budou mít z léčby prospěch, což může dlouhodobě znamenat dobré tržby, silné cash-flow a zisk na akcii.

Kromě léčby žloutenky typu C má Gilead silnou nabídku léků pro léčbu a prevenci HIV. V tomto segmentu se tržby v USA zvýšily ve druhém čtvrtletí meziročně o 23 %, především díky uvedení Genvoya, Odefsey a Descovy a rostoucímu užívání Truvady, která dokáže zabránit infekci virem HIV. Ve druhé polovině roku by společnost měla léky na HIV uvést ve Francii, Itálii a Velké Británii. Alethia Young dodává, že významné tržby budou z těchto segmentů plynout mnohem déle, než investoři očekávají.

 

3. Gilead Sciences se chystá uzavřít obchody, které by mohly celou situaci obrátit. Ví totiž, kde hledat, když ostatní příležitost nevidí. Vždyť i cenný zisk franšízy na žloutenku typu C přišel s akvizicí společnosti Pharmasset před čtyřmi lety. Zisk společnosti Triangle v roce 2013 zase přinesl vědecké poznatky potřebné pro další vývoj léků na HIV.

Společnost má aktuálně nabito na další akvizice. Díky vysokým maržím z provozního zisku (cca. 66 %) jí plynou tuny hotovosti. Jen ve druhém čtvrtletí to byly 4,9 miliardy USD. K dispozici má finanční prostředky ve výši 24,6 miliardy USD. I proto výmluvně zpomalila zpětné odkupy akcií. Zjevně si tak připravuje cestičku pro fúze a akvizice v příštích šesti až dvanácti měsících, podotýká analytik Barclays Geoff Meacham s tím, že i proto dává akciím rating „overweight“.

 

K obratu ve vývoji by tak mohlo dojít dříve, než by si investoři mysleli, možná před vánocemi.

Podle generálního ředitele Milligana společnost své úmysly týkající se dalších obchodů nikdy neskrývala. Do konce roku předpokládá další zlepšování interních i externích programů a doufá v pokračování dlouhodobých vyhlídek k růstu.

Zdroj:MW, Redakce

Podobná témata
gilead sciences inc

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Gilead má mnoho možností, pakliže by se rozhodl přistoupit k akvizici

Podle analytiků z Barron’s má farmaceutická společnost Gilead (GILD) k dispozici celou řadu atraktivních kandidátů, pakliže by se rozhodla utratit na akvizici něco z nastřádaných 32 miliard USD poté, co jí léčivo momelotinib přineslo zklamání.

Co vše v příštím roce podpoří akcie biotechnologické společnosti Gilead Sciences v růstu?

Analytici z investiční firmy Stifel Nicolaus se ve své aktuální výzkumné zprávě zaměřili na akcie biotechnologické společnosti Gilead Sciences. Které léky budou katalyzátorem růstu titulu v příštím roce?Čti více
Ilustrační foto

Americké akcie ztratily pátý den v řadě, čeká se na Trumpa

Americké akcie ve čtvrtek znovu mírně oslabily a jejich hlavní indexy ztratily pátý den za sebou. Investoři jsou těsně před pátečním nástupem Donalda Trumpa do prezidentské funkce opatrní a nepouštějí do nových sázek.

Nejzajímavější akcie pro dnešní den, Netflix, Tesla, Apple, Nike, Coca-Cola a další...

Které akcie dnes budou na trzích v USA přitahovat investice a od kterých se raději držet dál?

Ilustrační foto

Čína se vypořádala s místopředsedou PetroChina, za korupci půjde na 15 let do vězení

Bývalý druhý nejvyšší představitel čínského ropného gigantu PetroChina Liao Jung-jüan byl dnes odsouzen k 15 letům vězení za korupci. Informovala o tom agentura Reuters.

Ilustrační obrázek

40 knih, které by si měli přečíst všichni investoři

„Pokud chcete zničit kulturu, nemusíte knihy pálit. Stačí zajistit, aby je lidi nečetli.“ Ray Bradbury.

FDA schválil přípravek společnosti AbbVie pro léčbu MZL

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil přípravek IMBRUVICA (ibrutinib) společnosti AbbVie pro léčbu lymfomů marginální zóny (MZL).

Alibaba bude jedním z hlavních sponzorů olympijských her

Čínská skupina Alibaba se stala jedním z hlavních sponzorů olympijských her až do roku 2028.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.