Začátek prázdnin se vyznačoval nízkou obchodní aktivitou. Událostí týdne byly páteční měsíční data z trhu zaměstnanosti v USA

09.07.2016 | 11:33 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Začátek prázdnin se vyznačoval nízkou obchodní aktivitou, která ještě byla podpořena dny státních svátků nejen v ČR, ale i například v USA.

Foto: Shell

Událostí týdne byly páteční měsíční data z trhu zaměstnanosti v USA, která výrazně pozitivně překvapila. Americký trh zaznamenal za červen +287 tis. nových prac. míst oproti očekávání 180 tis. a květnovým 38 tis. Trh zareagoval pozitivně a pomohl tak americkým akciím anulovat negativní vyznění týdne. Rovněž sledovanou událostí byl zápis z posledního zasedání Fedu. Ten dle našeho názoru vyzněl holubičím tónem vzhledem k tomu, že centrální bankéři označili několik faktorů, které ohrožují budoucí zvyšování sazeb. To trh víceméně očekával. Bohužel domácí trh prostřednictvím indexu PX nedokázal dohnat nabranou ztrátu z průběhu týdne a zakončil jej na 811 bodech, což znamenalo ztrátu 1,6 % t/t.

Z domácích informací jsme sledovali provozní marže Unipetrolu za 2Q16. Rafinační podle očekávání klesla na 3,1 USD/b, -41,5 % r/r. Propad částečně mírní meziroční růst rozdílu B-U (2,6 USD/b, +73,3 % r/r). Společná petrochemická marže byla v 2Q16 stabilní (877 EUR/t, +0,7 % r/r). Unipetrol oznámí kompletní sadu výsledků za 2Q16 21. července. Čísla negativně ovlivní neplánované odstávky v Litvínově a Kralupech (od konce května). Výsledky naopak vylepší zálohy pojišťoven 164 mil. USD či 3,9 mld. Kč, které se vztahují k loňské havárii v Litvínově. Titul zakončil týden na 174 Kč (-0,6 % t/t).

VIG oznámila, že koupí v Srbsku dvě společnosti od pojišťovny AXA. Tyto dvě pojišťovny dosáhly v minulém roce hrubého předepsaného pojistného přibližně 12 mil. EUR a měly 1,8% tržní podíl. VIG v minulém roce v Srbsku dosáhla předepsaného pojistného 61,6 mil. EUR a tržní podíl 9,7 %. Srbsko je jednou ze zemí, kde management plánoval zvýšit tržní podíl na minimálně 10 %. Po dokončení této akvizice by měl být tržní podíl přibližně 11,5 %. VIG zakončilo páteční seanci na 450,6 Kč (-1,2 % t/t).

Nejvíce klesající akcií týdne byla O2 CR (-3,1 % na 213 Kč). Na titulu nebyla žádná kurzotvorná informace. Investoři vyčkávají na potenciální SPO. Důvodem by mohla být snaha udržet titul v indexech MSCI. Existuje riziko, že by mohlo být O2 CR ve zmíněných indexech nahrazeno Monetou při listopadovém rebalancování. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Fortuna (+0,6 % na 86,9 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace a tak se dle našeho jedná spíše o technický vývoj.

Zdroj:J&T, Atlantik

Podobná témata
vienna insurance group, unipetrol, o2 czech republic, pražská burza

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Hospodářské výsledky Unipetrolu pod drobnohledem analytiků

Unipetrol dnes vykázal na první pohled poměrně solidní čísla, co se za nimi ale skrývá? Je na čase koupit akcie Unipetrolu nebo se jich raději zbavit?

Výsledky mateřské společnosti Unipetrolu, PKN Orlen překonaly očekávání

Zisk největší polské ropné společnosti PKN Orlen vzrostl ve třetím čtvrtletí o 92 procent a překonal očekávání.

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.