Začínají trhům znovu vládnout hodnotové akcie?

15.03.2016 | 12:00 | wa pe | Diskuze

Takzvaní hodnotoví investoři sázející na podhodnocené akcie byli v uplynulém desetiletí daleko pozadu za svými kolegy, kteří směřovali své investice do vysoce úspěšných růstových titulů. Andrew Bary z týdeníku Barron's očekává, že se to může již brzy změnit.

Foto: Public Domain

 

Mezi tituly, které v minulých letech obzvláště zazářily můžeme jmenovat především internetovou čtveřici FANG tedy Facebook (FB), Amazon (AMZN), Netflix (NFLX) a Alphabet (GOOGL). Jen v minulém roce zaznamenal růstový Russel 1000 Growth index průměrný výnos 5,7 %, což je o 9 % více než konkurenční Russel 1000 Value (hodnotový) index. Od roku 2009 nebyl rozdíl mezi výkonností těchto dvou indexů vyšší. Stejně tak si lépe než hodnotové akcie vedly společnosti s malou tržní kapitalizací v indexu Russel 2000 a to o 6 %. Proč by tedy zrovna nyní měly hodnotové akcie začít předhánět své konkurenty?

Odpověď leží ve faktu, že růstové akcie velkých společností se již částečně stávají obětí svého úspěchu, jsou zkrátka příliš drahé, zatímco nízká cena hodnotových akcií se již nedá dále ignorovat. Hodnotové akcie společností s velkou tržní kapitalizací zařazené na indexu Russel 1000 ztrácejí od počátku roku 0,4 %, zatímco růstové akcie upisují již 2,2 %. Nijak dobře si od počátku roku nevedou ani FANG akcie. Amazon upsal od počátku roku už 15 % a o mnoho lépe na tom není ani Alphabet a Netflix, pouze Facebook se stále pohybuje v černých číslech. Akcie společností s malou tržní kapitalizací nyní v průměru překonávají růstové akcie až o 7 %. 

Otázkou zůstává, jestli se znovu dostáváme na začátek hodnotového cyklu, vzrůstající množství investorů, kteří hodnotové akcie označují za horké tipy následujícího období by tomu však napovídal. Nového trendu si všímají i velká jména investičního světa například Richard Pzena z Pzena Investment Management a prezident Delphi Management Scott Black.

Další indicii by mohl poskytnout pohled do minulosti. Poté co růstové akcie zažily období vysoce nadprůměrných  výnosů, následoval vždy prudký pád vystřídaný nástupem hodnotových titulů. Jmenovat můžeme například zhroucení Nifty Fifty trhu v letech 1966–1973 nebo technologické bubliny na konci minulého století, následované obdobím hodnotových akcií v letech 2000–2006.

Zdroj:Barron's, Redakce

Podobná témata
google, investiční nástroje, investiční strategie, analýzy, facebook, hedge fondy, investování, etf, amazon, pzena, amzn, maloobchod, růstové akcie, farmaceutické akcie, podílové fondy, biotechnologie, nflx, netflix, fb, fang, usa, akcie, burzovní trhy a indexy, známé osobnosti

Líbil se vám tento článek?
+1 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Akcie, které dnes přitahují pozornost investorů: 3M, Boeing, LinkedIn, Amazon.com a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA?

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Americké akcie na vlně optimismu, výsledková sezóna prozatím investory těší

Americké akciové trhy během včerejšího obchodování posílily a jejich širší index vykázal nejvýraznější přírůstek od počátku měsíce. Co bylo příčinou?Čti více

GBP / USD Týdenní výhled; MACD oscilátor se pohybuje pod nulou

V předchozím týdnu ekonomické zprávy z U.K. nedokázaly pomoci páru GBP / USD ukončit konsolidační oblast, ve které se od minulého týdne obchoduje, mezi dolní hranicí 1.2100 a horní hranicí 1.2330. Jediná ekonomická zpráva těchto dní, která stojí za to sledování, bude ve čtvrtek HDP.

EUR / USD Týdenní výhled; Předpověď je stále medvědí

Pár EUR / USD byl minulý týden agresivně rozprodáván, otevřel dveře k dalšímu oslabení následující po rozhodném zlomu pod klíčovou úrovní podpory na 1.0950. Euro oproti dolaru předposlední říjnový týden vytvořilo tři po sobě jdoucí negativní týdny, což značí měsíční výkon až -3.34%.

Týdenní výhled: 24. – 28. října; Je očekáváno mnoho proslovů

Tento týden bude plný projevů ze stran zákonodárných centrálních bank, včetně prezidenta ECB Maria Draghiho, guvernéra BoE Mark Carneyho a předsedy SNB Thomas Jordana. Budou zveřejněny růsty HDP USA a Velké Británie, stejně jako objednávky zboží dlouhodobé spotřeby USA. Kromě toho vyjde předběžný Markit PMI pro USA, Eurozónu, Velkou Británii a Německo.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.