Zázrak z Omahy oslavil své 86. narozeniny: pohled zpět na dlouhých 75 let investování

31.08.2016 | 10:10 | Ne Ro | Diskuze

Warren Buffett je bezesporu jedním z dosud nejúspěšnějších investorů a ikonou v oboru, nicméně cesta k tomuto vítězství byla velice dlouhá. Mistr v investování v úterý oslavil své 86. narozeniny.

Foto: Ethan Bloch

Buffett prý koupil své první tři akcie v roce 1941, když mu bylo pouhých 11 let. Jednalo se o akcie Cities Service Preferred. Dnes je téměř neuvěřitelné, že index S&P 500 zakončil rok 1941 na hodnotě 8,93. Když v roce 1955 bylo Buffettovi 25 let, trh a spolu s ním i tato hodnota porostly z 8,93 na 44,34 a Buffettovo jmění začalo narůstat. Ve 30 letech (rok 1960) se Buffett stal dolarovým milionářem. V 50 letech (rok 1980), kdy mnoho lidí začíná vážněji plánovat na svůj důchod, byla hodnota indexu S&P 500 již na 126,50. V roce 1982, měl Buffett vskutku důvod k oslavě, když s 52. narozeninami jeho čistá aktiva byla 376 miliónů USD. Pak ho snad už ani nemohlo tak překvapit, že v roce 2005, kdy Buffettovi bylo 75 let, se index S&P 500 vyšplhal na hodnotu 1225,92. Tržní kapitalizace Buffettova holdingu, společnosti Berkshire Hathaway Inc. (NYSE: BRK-B), je 127,1 miliard USD. Dnes, 75 let od doby, kdy Buffett začal investovat, podle odhadů Forbes čistá aktiva tohoto investora činí 60,8 miliard USD, což z něj dělá třetího nejbohatšího člověka na světě. Navzdory mnoha kritiků v průběhu dlouhých desetiletí se zdá, že Buffettova strategie investování do dlouhodobých hodnot se jasně vyplatila.

Které akcie svého portfolia má momentálně Buffett asi nejraději? Podle aktuálního hlášení pro SEC jsou následující akcie pěti největšími akciovými pozicemi Buffettovy společnosti Berkshire Hathaway.

1. Kraft Heinz Co KHC -0.68%

2. Wells Fargo & Co WFC 2.14%

3. The Coca-Cola Co KO -0.69%

4. International Business Machines Corp. IBM -0.2%

5. American Express Company AXP -0.11%

Zdroj:BNZG, Redakce

Podobná témata
warren buffett, magazín, kraft heinz, american express company, wells fargo & company, ibm

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Akcie, která dnes přitahují pozornost investorů: Caterpillar, 3M, merck, Under Armour, Eli Lilly a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA?

Akcie, které dnes přitahují pozornost investorů: Wells Fargo, Nokia, Pfizer, Harley-Davidson a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA?Čti více

Budoucnost plynovodu Nord Stream 2 je nejistá. Gazprom údajně uvažuje o ukončení projektu

Ruská plynárenská společnost Gazprom zvažuje, že odstoupí od dohody o plánovaném plynovodu Nord Stream 2, který po dně Baltského moře obejde stávající tranzitní země východní a střední Evropy.

Cena ropy dnes dnes oslabovala. Pochybnosti o zmrazení produkce OPEC přetrvávají

Ceny ropy dnes klesají a dostaly se až pod 50 dolarů za barel. Investoři začínají být skeptičtí k tomu, že se ropnému kartelu OPEC podaří nakonec dohodnout na snížení těžby ropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.