Zisk společnosti Berkshire vzrostl o 32 %, Buffett zažil rekordní rok

29.02.2016 13:00 | V Z | Diskuze

Berkshire Hathaway, holdingová společnost vlastněná miliardářem Warrenem Buffettem, oznámila, že její zisk ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015 vzrostl meziročně o 32 % díky investicím a příjmům z rozvoje portfolia společností ve skupině.

Foto: DonkeyHotey

 

Čistý příjem vzrostl na 5,48 miliardy dolarů, tj. 3 333 dolarů na akcii, z 4,16 miliardy dolarů, tj. 2 529 dolarů na akcii v předchozím roce, oznámila Berkshire Hathaway v sobotu. Provozní výnosy s vyloučením některých investic dosáhly 2 843 dolarů na akcii, čímž překonaly průměrný odhad tří analytiků dotazovaných agenturou Bloomberg dosahující 2 814 dolarů.

Vykázané výsledky znamenají pro předsedu představenstva a ředitele Berkshire Hathaway Warrena Buffetta další rekordní rok. V uplynulých pěti dekádách vybudoval z původně textilní společnosti sídlící v Omaze v Nebrasce rozsáhlé impérium v hodnotě 110 miliard dolarů, které má podíly v pojišťovnictví, energetice, výrobě, médiích, maloobchodu či dopravě.

Výsledky vykazované pojišťovacími a investičními společnostmi ve skupině Berkshire se výrazně liší, avšak skupina vlastní i několik desítek firem poskytujících spolehlivé zdroje příjmů. V posledních letech příjmy z těchto společností, např. železniční společnosti BNSF a výrobců elektřiny, tvořily větší část Buffettova portfolia.

 

Automobily, baterie

Společnost Berkshire v roce 2015 koupila síť prodejců automobilů a podepsala i jednu z největších transakcí ve své historii: odkup výrobce komponent pro letecký průmysl Precision Castparts za 37,2 miliardy dolarů. Tato transakce byla dokončena až po čtvrtém čtvrtletí. Buffettova společnost rovněž v sobotu oznámila, že v tomto měsíci hodlá dokončit akvizici výrobce baterií Duracell od skupiny Procter & Gamble.

Návratnost kapitálu investovaného do výrobních společností, k nimž patří např. chemička Lubrizol a výrobce nářadí Iscar, je slušná, napsal Buffett v sobotu ve svém každoročním dopise investorům. „Zisky skupiny by měly v roce 2016 po akvizici Duracellu a Precision Castparts výrazně vzrůst“.

Uplynulý rok zdůraznil některé z problémů, jimž pětaosmdesátiletý Buffett musí čelit při udržování svého stroje na výrobu peněz v chodu. I když podepsal smlouvu na akvizici Precison Castparts a získal miliardy z investic do potravinářského průmyslu, jiné části impéria zaznamenaly propad. Akcie samotné společnosti Berkshire za celý rok 2015 poklesly o 12 %. Pro porovnání, index Standard & Poor’s 500 ztratil 0,7 %.

 

Myslíte si, že víte o akciích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní hru a napište si o svou odměnu.

 

Kraft Heinz

V roce 2016 však Berkshire Hathaway vykazuje mimořádnou výkonnost. Akcie do pátku vzrostly o 0,2 % na $198 191, zatímco benchmark index ztratil 4,7 %.

Roční čistý zisk rekordně vzrostl na 24,1 miliardy dolarů z 19,9 miliardy v roce 2014. Dobré výsledky v roce 2015 byly popoháněny investicí do potravinářské společnosti Kraft Heinz.

Účetní hodnota, tj. hodnot aktiv po odečtení pasiv, vzrostla na 155 501 dolarů na akcii k 31. prosinci 2015 z 146 186 dolarů v předchozím roce. Míra růstu tak převýšila index S&P 500. Transakce a investice provedené Buffettem od roku 1965, kdy převzal kontrolu nad Berkshire Hathaway, tak tento indikátor zvýšily více než 7 900x.

Příjmy pojišťovací divize vzrostly o 306 milionů dolarů díky zlepšení situace ve společnostech General Re a BH Reinsurance. V předchozím roce růst dosáhl 191 milionů dolar. Pojišťovna Geico, specializující se na pojištění automobilů, vykázala ztrátu 11 milionů dolarů způsobenou vyššími hlášenými škodami.

 

Železnice, energetika

Zisk vykázaný největší společností ve skupině Berkshire, železniční firmou BNSF, poklesly o 9,2 % na 1,08 miliardy dolarů kvůli nižší poptávce po uhlí. Čísla letos pravděpodobně spadnou ještě více, protože nízké ceny paliv vedou k nižším objemům přeprav ropných výrobků i materiálů využívaných k těžbě ropy.

V energetickém sektoru společnost Berkshire Hathaway Energy přispěla 423 milionů dolarů, tj. o 18 % více než loni. Firma provozuje elektrickou rozvodnou síť ve Velké Británii, plynovod vedoucí od Velkých jezer až do Texasu i energetické společnosti např. v Iowě a Nevadě.

Zisky z společností a investic skupiny Berkshire dále rostly. Disponibilní hotovost mezičtvrtletně stoupla o 8,3 % na 71,7 miliardy dolarů k 31.12. Na začátku roku 2016 Buffett zaplatil téměř 32 miliard dolarů za dokončení akvizice Precision Castparts. V rámci transakce převzal i dluhy v celkové výši asi 5 miliard dolarů.

 

Akcie, deriváty

Hodnota Buffettova akciového portfolia dosahovala ke konci roku 112,3 miliardy dolarů, v porovnání s 110,3 miliardami dolarů ke 30. září. Některé z Buffettových podílů v poslední době čelí velkému tlaku. Akcie International Business Machines (IBM) jsou nyní obchodovány za nižší cenu, než za ně Buffett zaplatil v roce 2011. Akcie American Express rovněž v uplynulém roce zaznamenaly propad. Miliardář kupoval akcie firmy Phillips 66.

Buffett a jeho zastupující investiční manažeři, Todd Combs a Ted Weschler, vydali v minulém čtvrtletí 1,41 miliardy dolarů za akcie a 2,82 miliardy dolarů za cenné papíry s pevným datem splatnosti. Berkshire prodala akcie v hodnotě 3 miliardy a dluhopisy v hodnotě 1,38 miliardy.

Deriváty a investice ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 805 milionů dolarů, v porovnání se 192 miliony v předchozím roce. Růst derivátových transakcí byl poháněn posilováním kurzu amerického dolaru.

Segment výroby, služeb a maloobchodu přispěl k celkovým příjmům 1,07 miliardy dolarů, v porovnání s 1,05 miliardou v předchozím roce.

Skupina Berkshire má asi 361 270 zaměstnanců, tj. o 6,1 % více než před rokem. Tento nárůst jde především na vrub akvizic výrobce komponent pro letecký průmysl Precision Castparts a řetězce prodejen automobilů dříve známého pod značkou Van Tuyl.

Zdroj:Bloomberg, Redakce

Podobná témata
analýzy, dluhopisy, hedge fondy, investování, ekonomika, warren buffett, maloobchod, průmysl, berkshire hathaway, usa, energetika, energie, akcie, finance, burzovní trhy a indexy, podnik a byznys, brka, procter & gamble company

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Počet aktivních ropných vrtů v USA v tomto týdnu vzrostl o 29

Poslední údaje společnosti Baker Hughes o těžbě ropy v USA vypovídají o skokovém navýšení počtu aktivních ropných vrtů.

Akcie Synergy Pharma oslabují o 9,5 %. Chystá se společnost „zředit“ své akcie?

Akcie Synergy Pharma dále oslabují navzdory některým pozitivním zprávám. Investoři se obávají, že společnost chystá novou emisi svých akcií.

AIG se spojila s Berkshire ve věci zajišťovací smlouvy

Pojišťovna AIG a společnost National Indemnity Company (NICO) ovládaná fondem Berkshire uzavřely dohodu, podle které NICO zajistí 80% všech dlouhodobých pojistek proti nehodě uzavřených firmou AIG na americkém trhu před rokem 2015 včetně.

Dohody o dodávce zbraní do Austrálie a Indie posunuly v roce 2016 francouzské tržby z prodeje zbraní na rekordních 20 miliard eur

Prodej francouzských zbraní se v roce 2016 podle francouzského ministerstva obrany zastavil na rekordních 20 miliardách eur (21,33 miliard USD) díky smlouvě na prodej ponorek do Austrálie a prodeji bitevních letadel do Indie.

Japonské ocelářství se bojí protekcionismu ze strany amerického prezidenta Trumpa

Podle předsedy Japonské federace železa a oceli Kosei Shinda se japonské ocelářství obává rizik odchodu USA z dohody o transpacifickém partnerství a reformy severoamerické zóny volného obchodu NAFTA.

Ilustrační obrázek

Světové ekonomické fórum v Davosu. Místo, kde se hledá řešení potíží, nebo jen skupinová terapie pro globální elity?

Tak jako každý rok se i letos v lednu ve švýcarském Davosu schází politická, obchodní a intelektuální elita, aby diskutovala nad výzvami, kterým svět aktuálně čelí. Jaký je skutečný význam a dopady tohoto setkání, ke kterému se obrací pozornost světových médií?Čti více
Ilustrační foto

Saudi Aramco zvládá nahrazovat stará ropná pole novými, nyní jich má v provozu 220

Saúdskoarabská ropná a plynárenská společnost Saudi Aramco provozuje asi 220 vrtných souprav díky pokračujícím investicím do kapacity navzdory nízkým cenám ropy.

Ilustrační foto

Příští týden na finančních trzích: Makroekonomické události v USA a SRN, první kroky Donalda Trumpa

Příští týden budou trhy vyhodnocovat Trumpův inaugurační projev a jeho další případné poznámky. Z pohledu jiných faktorů se investoři zaměří na výsledkovou sezónu.

Ilustrační foto

Uplynulý týden na akciových trzích: Čekání na Trumpa, ECB, výsledková sezóna

Celý týden se nesl ve znamení vyčkávání na páteční inaugurační projev Donalda Trumpa. V průběhu týdne se investoři pak zaměřili na zasedání ECB a na výsledkovou sezónu.

Ilustrační foto

Kam poteče české pivo?

Česká republika je neodmyslitelně spojena s pivem. Aby ne, když je prazdrojem nejrozšířenějšího druhu piva, ležáku. Pivo je také vděčným diskuzním tématem a pomůckou zároveň i pro ekonomy, a to i pro ty, kteří se zajímají o kurzy měn.

Americké akcie v den nástupu nového prezidenta USA mírně posílily

Americké akciové trhy v den inaugurace nového prezidenta Donalda Trumpa mírně zpevňovaly a během dne ztratily jen malou část počátečních zisků.

Gazprom zprovozní další dva ropné vrty za polárním kruhem

Zatímco západní energetické společnosti si stále nejsou jisté, zda se těžba ropy ve ztížených arktických podmínkách vyplatí, ruská společnost Gazprom zde navyšuje počty svých ropných plošin.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.