Zisk společnosti Berkshire vzrostl o 32 %, Buffett zažil rekordní rok

29.02.2016 13:00 | V Z | Diskuze

Berkshire Hathaway, holdingová společnost vlastněná miliardářem Warrenem Buffettem, oznámila, že její zisk ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015 vzrostl meziročně o 32 % díky investicím a příjmům z rozvoje portfolia společností ve skupině.

Foto: DonkeyHotey

 

Čistý příjem vzrostl na 5,48 miliardy dolarů, tj. 3 333 dolarů na akcii, z 4,16 miliardy dolarů, tj. 2 529 dolarů na akcii v předchozím roce, oznámila Berkshire Hathaway v sobotu. Provozní výnosy s vyloučením některých investic dosáhly 2 843 dolarů na akcii, čímž překonaly průměrný odhad tří analytiků dotazovaných agenturou Bloomberg dosahující 2 814 dolarů.

Vykázané výsledky znamenají pro předsedu představenstva a ředitele Berkshire Hathaway Warrena Buffetta další rekordní rok. V uplynulých pěti dekádách vybudoval z původně textilní společnosti sídlící v Omaze v Nebrasce rozsáhlé impérium v hodnotě 110 miliard dolarů, které má podíly v pojišťovnictví, energetice, výrobě, médiích, maloobchodu či dopravě.

Výsledky vykazované pojišťovacími a investičními společnostmi ve skupině Berkshire se výrazně liší, avšak skupina vlastní i několik desítek firem poskytujících spolehlivé zdroje příjmů. V posledních letech příjmy z těchto společností, např. železniční společnosti BNSF a výrobců elektřiny, tvořily větší část Buffettova portfolia.

 

Automobily, baterie

Společnost Berkshire v roce 2015 koupila síť prodejců automobilů a podepsala i jednu z největších transakcí ve své historii: odkup výrobce komponent pro letecký průmysl Precision Castparts za 37,2 miliardy dolarů. Tato transakce byla dokončena až po čtvrtém čtvrtletí. Buffettova společnost rovněž v sobotu oznámila, že v tomto měsíci hodlá dokončit akvizici výrobce baterií Duracell od skupiny Procter & Gamble.

Návratnost kapitálu investovaného do výrobních společností, k nimž patří např. chemička Lubrizol a výrobce nářadí Iscar, je slušná, napsal Buffett v sobotu ve svém každoročním dopise investorům. „Zisky skupiny by měly v roce 2016 po akvizici Duracellu a Precision Castparts výrazně vzrůst“.

Uplynulý rok zdůraznil některé z problémů, jimž pětaosmdesátiletý Buffett musí čelit při udržování svého stroje na výrobu peněz v chodu. I když podepsal smlouvu na akvizici Precison Castparts a získal miliardy z investic do potravinářského průmyslu, jiné části impéria zaznamenaly propad. Akcie samotné společnosti Berkshire za celý rok 2015 poklesly o 12 %. Pro porovnání, index Standard & Poor’s 500 ztratil 0,7 %.

 

Myslíte si, že víte o akciích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní hru a napište si o svou odměnu.

 

Kraft Heinz

V roce 2016 však Berkshire Hathaway vykazuje mimořádnou výkonnost. Akcie do pátku vzrostly o 0,2 % na $198 191, zatímco benchmark index ztratil 4,7 %.

Roční čistý zisk rekordně vzrostl na 24,1 miliardy dolarů z 19,9 miliardy v roce 2014. Dobré výsledky v roce 2015 byly popoháněny investicí do potravinářské společnosti Kraft Heinz.

Účetní hodnota, tj. hodnot aktiv po odečtení pasiv, vzrostla na 155 501 dolarů na akcii k 31. prosinci 2015 z 146 186 dolarů v předchozím roce. Míra růstu tak převýšila index S&P 500. Transakce a investice provedené Buffettem od roku 1965, kdy převzal kontrolu nad Berkshire Hathaway, tak tento indikátor zvýšily více než 7 900x.

Příjmy pojišťovací divize vzrostly o 306 milionů dolarů díky zlepšení situace ve společnostech General Re a BH Reinsurance. V předchozím roce růst dosáhl 191 milionů dolar. Pojišťovna Geico, specializující se na pojištění automobilů, vykázala ztrátu 11 milionů dolarů způsobenou vyššími hlášenými škodami.

 

Železnice, energetika

Zisk vykázaný největší společností ve skupině Berkshire, železniční firmou BNSF, poklesly o 9,2 % na 1,08 miliardy dolarů kvůli nižší poptávce po uhlí. Čísla letos pravděpodobně spadnou ještě více, protože nízké ceny paliv vedou k nižším objemům přeprav ropných výrobků i materiálů využívaných k těžbě ropy.

V energetickém sektoru společnost Berkshire Hathaway Energy přispěla 423 milionů dolarů, tj. o 18 % více než loni. Firma provozuje elektrickou rozvodnou síť ve Velké Británii, plynovod vedoucí od Velkých jezer až do Texasu i energetické společnosti např. v Iowě a Nevadě.

Zisky z společností a investic skupiny Berkshire dále rostly. Disponibilní hotovost mezičtvrtletně stoupla o 8,3 % na 71,7 miliardy dolarů k 31.12. Na začátku roku 2016 Buffett zaplatil téměř 32 miliard dolarů za dokončení akvizice Precision Castparts. V rámci transakce převzal i dluhy v celkové výši asi 5 miliard dolarů.

 

Akcie, deriváty

Hodnota Buffettova akciového portfolia dosahovala ke konci roku 112,3 miliardy dolarů, v porovnání s 110,3 miliardami dolarů ke 30. září. Některé z Buffettových podílů v poslední době čelí velkému tlaku. Akcie International Business Machines (IBM) jsou nyní obchodovány za nižší cenu, než za ně Buffett zaplatil v roce 2011. Akcie American Express rovněž v uplynulém roce zaznamenaly propad. Miliardář kupoval akcie firmy Phillips 66.

Buffett a jeho zastupující investiční manažeři, Todd Combs a Ted Weschler, vydali v minulém čtvrtletí 1,41 miliardy dolarů za akcie a 2,82 miliardy dolarů za cenné papíry s pevným datem splatnosti. Berkshire prodala akcie v hodnotě 3 miliardy a dluhopisy v hodnotě 1,38 miliardy.

Deriváty a investice ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 805 milionů dolarů, v porovnání se 192 miliony v předchozím roce. Růst derivátových transakcí byl poháněn posilováním kurzu amerického dolaru.

Segment výroby, služeb a maloobchodu přispěl k celkovým příjmům 1,07 miliardy dolarů, v porovnání s 1,05 miliardou v předchozím roce.

Skupina Berkshire má asi 361 270 zaměstnanců, tj. o 6,1 % více než před rokem. Tento nárůst jde především na vrub akvizic výrobce komponent pro letecký průmysl Precision Castparts a řetězce prodejen automobilů dříve známého pod značkou Van Tuyl.

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Trump na středu plánuje „velké“ oznámení ohledně své daňové reformy

Prezident USA Donald Trump nařídil svému týmu urychlit práce na přípravě daňové reformy, která by měla snížit daňové zatížení společností z dnešních 35 % na 15 %, informoval deník Wall Street Journal.

Američané poslali ruského hackera na 27 let do vězení

Soud v americkém Seattlu v pátek poslal na 27 let do vězení ruského hackera Romana Selezňova, který internetovými krádežemi kreditních karet a dalšími online podvody způsobil škody ve výši 169 milionů dolarů (4,2 miliardy korun).

Závratná pokuta pro Volkswagen

Německá automobilka Volkswagen upadla před časem v nemilost amerických úřadů. Nyní se ale konečně dohodla s dosud reptajícím Ministerstvem spravedlnosti USA, že zaplatí pokutu ve výši 2,8 miliard USD za to, že podváděla s emisními limity dieselových motorů.

Ilustrační obrázek

Oblíbená akcie Warrena Buffetta je levně k mání, má to však háček

Akcie Wells Fargo jsou dlouhodobě jedním z pilířů portfolia Berkshire Hathaway Warrena Buffetta. Po nedávném oslabení se titul sice může pochlubit atraktivní valuací, případná investice však není bez rizika. 

Mitsui Life hodlá přesunout některé prostředky do eurových dluhopisů

Japonská pojišťovna Mitsui Life Insurance Co. hodlá letos přesunout část prostředků z dolarových do eurových dluhopisů kvůli očekávanému zvýšení nákladů na zajištění kurzových rizik v dolarech.

Nervozita na trzích se zvyšuje!

Duben zatím přináší na trhy zvýšenou nervozitu, akciové trhy ve světě v průběhu měsíce zatím spíše vyklesávají, i když nejde o nic dramatického. Ale i tak je to takové první varování roku 2017.Čti více

Známí shortaři z Citron Research útočí na akcie online prodejce nábytku Wayfair. Brzy bude čelit konkurenci ze strany Amazon

Analytici Citron Research doporučují prodat akcie Wayfair Inc. již od roku 2015, nyní však jejich nápor nabral na intenzitě.

Chystají se Albertsons Companies Inc. nabídnout své akcie v rámci IPO?

Dnešní informace ohledně jednání o akvizici Whole Foods Market ze strany Albertsons Companies Inc. mohou naznačovat blížící se IPO, jsou přesvědčeni někteří analytici.

Akcie McDonald's se před zítřejším zveřejněním výsledků pohybují na svých historických maximech

Společnost McDonald's (MCD +0,6 %) zítra před otevřením trhu zveřejní své hospodářské výsledky za první čtvrtletí.

Tesla výrazně rozšiřuje svou síť „čerpacích stanic“ v USA

Společnost Tesla Inc. oznámila, že plánuje rozšířit svou síť dobíjecích stanic Supercharger v USA na více jak 10 000 lokací.

Telefonica údajně zvažuje nabídnout v rámci IPO akcie britské O2

Telefonica podle agentury Bloomberg zvažuje Telefonica nabídnout akcie britské O2 někdy ke konci tohoto roku.

Francouzská prokuratura vyšetřuje v souvislosti s aférou Dieselgate také automobilku PSA

Francouzská prokuratura zahájila vyšetřování domácí automobilové skupiny PSA, kterou podezírá z podvodů s testy emisí naftových vozů. Agentuře Reuters to dnes sdělil zdroj z justičních kruhů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.