Zisk společnosti Berkshire vzrostl o 32 %, Buffett zažil rekordní rok

29.02.2016 13:00 | V Z | Diskuze

Berkshire Hathaway, holdingová společnost vlastněná miliardářem Warrenem Buffettem, oznámila, že její zisk ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015 vzrostl meziročně o 32 % díky investicím a příjmům z rozvoje portfolia společností ve skupině.

Foto: DonkeyHotey

 

Čistý příjem vzrostl na 5,48 miliardy dolarů, tj. 3 333 dolarů na akcii, z 4,16 miliardy dolarů, tj. 2 529 dolarů na akcii v předchozím roce, oznámila Berkshire Hathaway v sobotu. Provozní výnosy s vyloučením některých investic dosáhly 2 843 dolarů na akcii, čímž překonaly průměrný odhad tří analytiků dotazovaných agenturou Bloomberg dosahující 2 814 dolarů.

Vykázané výsledky znamenají pro předsedu představenstva a ředitele Berkshire Hathaway Warrena Buffetta další rekordní rok. V uplynulých pěti dekádách vybudoval z původně textilní společnosti sídlící v Omaze v Nebrasce rozsáhlé impérium v hodnotě 110 miliard dolarů, které má podíly v pojišťovnictví, energetice, výrobě, médiích, maloobchodu či dopravě.

Výsledky vykazované pojišťovacími a investičními společnostmi ve skupině Berkshire se výrazně liší, avšak skupina vlastní i několik desítek firem poskytujících spolehlivé zdroje příjmů. V posledních letech příjmy z těchto společností, např. železniční společnosti BNSF a výrobců elektřiny, tvořily větší část Buffettova portfolia.

 

Automobily, baterie

Společnost Berkshire v roce 2015 koupila síť prodejců automobilů a podepsala i jednu z největších transakcí ve své historii: odkup výrobce komponent pro letecký průmysl Precision Castparts za 37,2 miliardy dolarů. Tato transakce byla dokončena až po čtvrtém čtvrtletí. Buffettova společnost rovněž v sobotu oznámila, že v tomto měsíci hodlá dokončit akvizici výrobce baterií Duracell od skupiny Procter & Gamble.

Návratnost kapitálu investovaného do výrobních společností, k nimž patří např. chemička Lubrizol a výrobce nářadí Iscar, je slušná, napsal Buffett v sobotu ve svém každoročním dopise investorům. „Zisky skupiny by měly v roce 2016 po akvizici Duracellu a Precision Castparts výrazně vzrůst“.

Uplynulý rok zdůraznil některé z problémů, jimž pětaosmdesátiletý Buffett musí čelit při udržování svého stroje na výrobu peněz v chodu. I když podepsal smlouvu na akvizici Precison Castparts a získal miliardy z investic do potravinářského průmyslu, jiné části impéria zaznamenaly propad. Akcie samotné společnosti Berkshire za celý rok 2015 poklesly o 12 %. Pro porovnání, index Standard & Poor’s 500 ztratil 0,7 %.

 

Myslíte si, že víte o akciích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní hru a napište si o svou odměnu.

 

Kraft Heinz

V roce 2016 však Berkshire Hathaway vykazuje mimořádnou výkonnost. Akcie do pátku vzrostly o 0,2 % na $198 191, zatímco benchmark index ztratil 4,7 %.

Roční čistý zisk rekordně vzrostl na 24,1 miliardy dolarů z 19,9 miliardy v roce 2014. Dobré výsledky v roce 2015 byly popoháněny investicí do potravinářské společnosti Kraft Heinz.

Účetní hodnota, tj. hodnot aktiv po odečtení pasiv, vzrostla na 155 501 dolarů na akcii k 31. prosinci 2015 z 146 186 dolarů v předchozím roce. Míra růstu tak převýšila index S&P 500. Transakce a investice provedené Buffettem od roku 1965, kdy převzal kontrolu nad Berkshire Hathaway, tak tento indikátor zvýšily více než 7 900x.

Příjmy pojišťovací divize vzrostly o 306 milionů dolarů díky zlepšení situace ve společnostech General Re a BH Reinsurance. V předchozím roce růst dosáhl 191 milionů dolar. Pojišťovna Geico, specializující se na pojištění automobilů, vykázala ztrátu 11 milionů dolarů způsobenou vyššími hlášenými škodami.

 

Železnice, energetika

Zisk vykázaný největší společností ve skupině Berkshire, železniční firmou BNSF, poklesly o 9,2 % na 1,08 miliardy dolarů kvůli nižší poptávce po uhlí. Čísla letos pravděpodobně spadnou ještě více, protože nízké ceny paliv vedou k nižším objemům přeprav ropných výrobků i materiálů využívaných k těžbě ropy.

V energetickém sektoru společnost Berkshire Hathaway Energy přispěla 423 milionů dolarů, tj. o 18 % více než loni. Firma provozuje elektrickou rozvodnou síť ve Velké Británii, plynovod vedoucí od Velkých jezer až do Texasu i energetické společnosti např. v Iowě a Nevadě.

Zisky z společností a investic skupiny Berkshire dále rostly. Disponibilní hotovost mezičtvrtletně stoupla o 8,3 % na 71,7 miliardy dolarů k 31.12. Na začátku roku 2016 Buffett zaplatil téměř 32 miliard dolarů za dokončení akvizice Precision Castparts. V rámci transakce převzal i dluhy v celkové výši asi 5 miliard dolarů.

 

Akcie, deriváty

Hodnota Buffettova akciového portfolia dosahovala ke konci roku 112,3 miliardy dolarů, v porovnání s 110,3 miliardami dolarů ke 30. září. Některé z Buffettových podílů v poslední době čelí velkému tlaku. Akcie International Business Machines (IBM) jsou nyní obchodovány za nižší cenu, než za ně Buffett zaplatil v roce 2011. Akcie American Express rovněž v uplynulém roce zaznamenaly propad. Miliardář kupoval akcie firmy Phillips 66.

Buffett a jeho zastupující investiční manažeři, Todd Combs a Ted Weschler, vydali v minulém čtvrtletí 1,41 miliardy dolarů za akcie a 2,82 miliardy dolarů za cenné papíry s pevným datem splatnosti. Berkshire prodala akcie v hodnotě 3 miliardy a dluhopisy v hodnotě 1,38 miliardy.

Deriváty a investice ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 805 milionů dolarů, v porovnání se 192 miliony v předchozím roce. Růst derivátových transakcí byl poháněn posilováním kurzu amerického dolaru.

Segment výroby, služeb a maloobchodu přispěl k celkovým příjmům 1,07 miliardy dolarů, v porovnání s 1,05 miliardou v předchozím roce.

Skupina Berkshire má asi 361 270 zaměstnanců, tj. o 6,1 % více než před rokem. Tento nárůst jde především na vrub akvizic výrobce komponent pro letecký průmysl Precision Castparts a řetězce prodejen automobilů dříve známého pod značkou Van Tuyl.

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační obrázek

Čínský ZTE Corp. přiznal před soudem v Texasu vinu

Čínský výrobce telekomunikačního zařízení ZTE Corp. přiznal před soudem v Texasu vinu, že nelegálně zasílal zboží a technologii USA do Íránu.

BlackRock navýšila podíl v CETV zpět na 2,49 %

Největší investiční skupina BlackRock neustává ve své majetkové aktivitě v mediální Central European Media Enterprises (CETV). Po předchozích prodejích se její podíl přiblížil zpět k maximům.

Intel a další společnosti jednají s Tokyo Electric Power Company o správě elektrické sítě v Africe a Asii

Tepco Power Grid, dceřiná společnost japonské energetické společnosti Tokyo Electric Power Company, údajně jedná se společnostmi Intel (NASDAQ:INTC) , Toshiba (TOSBF, TOSYY), NTT Data a dalšími o rozvoji systému pro řízení toku elektřiny a správu napětí v Jihovýchodní Asii a Africe od roku 2019.

Ilustrační foto

Volkswagen otestuje zájem investorů o jeho dluhopisy, poprvé od vypuknutí dieselgate

Německá automobilka Volkswagen chystá na čtvrtek dlouho očekávaný návrat na evropský dluhopisový trh. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Xcel Energy navrhl největší investici do větrné energie v USA

Americký dodavatel elektřiny a zemního plynu Xcel Energy (NYSE:XEL) navrhuje vybudování 11 nových větrných elektráren v sedmi státech USA v rámci největší investice do zvýšení kapacity větrných elektráren v americké historii.

Kam na tučné dividendy tento týden?

Na Wall Street tento týden zaznamená rozhodné datum pro dividendu téměř dvě stě společností. Řada z nich nabízí dvouciferný dividendový výnos.Čti více
Ilustrační obrázek

DAX: technická analýza 23.3.2017

V případě DAX pozorujeme v posledních týdnech velice podobný příběh jako u amerického S&P. I zde došlo k prudké korekci a k propadu zpět pod svou rezistenci. Indikátory nejsou naladěny pro další dny zrovna pozitivně. S jednou výjimkou. SMI se nachází již blízko úrovní, z kterých následně zahajoval nárůst. Prostor pro další oslabování je tak omezený.

D. Nouyová připustila možnost uzavření některých bank

V případě, že některé banky v eurozóně nebudou ekonomicky životaschopné, budou muset být zřejmě uzavřeny, tvrdí šéfka bankovního dohledu Evropské centrální banky (ECB) Daniele Nouyová.

Dolaroví medvědi se opět vynořili z divočiny

Hodnota amerického dolaru se včera propadla na nejnižší úroveň od listopadu, což poukazuje na narůstající pesimismus investorů k obchodování dolaru vůči euru a jenu.

Vienna Insurance Group představila předběžné výsledky za rok 2016

Pojišťovna Vienna Insurance Group představila předběžné výsledky za rok 2016 a návrh dividendy. Zisk před zdaněním dosáhnul 406,7 mil. EUR, mírně tak překonal výhled i odhady.

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens dnes před otevřením trhu oznámil výsledky hospodaření

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens dnes před otevřením trhu oznámil výsledky hospodaření za 4Q 2016, resp. celý rok 2016.

Ilustrační obrázek

Akcie ve Spojených státech uzavřely smíšeně

Akcie ve Spojených státech uzavřely smíšeně. Investoři se zaměřili na problémy amerického prezidenta Donalda Trumpa s prosazením zákona o zdravotní péči a obávají se, že podobným překážkám bude čelit i slibované snížení daní.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.