Zklamání z amerického ISM činí čekání na data z trhu práce ještě napínavější

02.09.2016 | 08:14 | fa ra | Diskuze

Po celý týden posilující dolar ve světle očekávaných příznivých dat z trhu práce přerušil včera publikovaný ISM index.

Foto: 401(K) 2012

Pro obnovení tohoto trendu by bylo třeba, aby dnešní statistiky skutečně překvapily. A naši kolegové z New Yorku v to věří. Po červnu a červenci očekávají další silný měsíc. Počet nově vytvořených pracovních míst by měl podle nich výrazně překonat tržní konsensus ve výši 180 tisíc a dosáhnout 225 tisíc. Míra nezaměstnanosti by pak měla klesnout na 4,8 %. Z domova se dočkáme zveřejnění detailní struktury HDP za druhé čtvrtletí. Předběžný odhad překvapil silným mezičtvrtletním růstem o 0,9 %. Z hlediska struktury očekáváme slabé investice. Tahounem české ekonomiky je spotřeba domácností a exporty.

Očekáváme příznivý report z amerického trhu práce

Z celého dnešního ekonomického kalendáře bude pozornost investorů směřovat k jedinému – k odpoledním statistikám z amerického trhu práce za srpen. A očekáváme příjemné čtení. Zatímco jarní měsíce byly na americkém trhu práce ve znamení slabých dat, červnových 292 tisíc nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru trend zlomilo. Ani červencové číslo totiž nezklamalo, když bylo vytvořeno 255 tisíc nových míst. A pokračování tohoto trendu očekáváme i za srpen. Oproti konsensuálním 180 tisícům předpovídá naše skupina plných 225 tisíc nových pracovních míst. Výsledkem by měl být pokles míry nezaměstnanosti z červencových 4,9 % na 4,8 %. Jedinou vadou na kráse zřejmě bude o něco nižší růst průměrných hodinových výdělků. Očekáváme 0,2 % m/m, což bude znamenat mírné zpomalení meziročního růstu na 2,5 % z předchozích 2,6 %. Půjde ale čistě o statistický efekt, když statistické zjišťování bylo v srpnu ukončeno již 13. den v měsíci.

Včerejší zveřejnění nečekaného poklesu amerického ISM indexu průmyslové aktivity za srpen pod hodnotu 50 bodů, tedy do pásma kontrakce, znamenalo ukončení čtyři dny trvajícího trendu posilujícího dolaru. Hráči na trhu v průběhu celého týdne do cen zapracovávali optimistická očekávání na dnešní zveřejnění čísel z amerického trhu práce za srpen. ISM však vnesl na trh určitou pochybnost ohledně brzkého zvyšování dolarových úrokových sazeb. Zatímco během evropské seance kurz EUR/USD několikrát otestoval hladinu 1,1130, americkou seanci nakonec zavíral na hladině 1,1200, kolem které kurz osciloval i v průběhu dnešního asijského obchodování.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
ekonomika, eur/usd

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Evropská data, která budou tomuto týdnu dominovat, podpoří euro proti dolaru

Tento týden opanují data z Evropy. Inflace ve Francii a Německu by měla zrychlit. HDP ve Francii a Španělsku ukáže solidní tempo růstu, tak jako předstihové indikátory, které by už pro probíhající čtvrté čtvrtletí mělo indikovat růst HDP v eurozóně o 0,3 % q/q.

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.Čti více

Chemičky Syngenta a ChemChina nereflektovaly na termín, čímž zvyšují riziko delšího vyšetřování regulačních úřadů EU

Akcie chemičky Syngenta (NYSE:SYT) dnes před zahájením obchodování v USA oslabily o -7,1 % poté, co se z úřadů Evropské unie ozvalo, že společnost ChemChina nedodala navrhovaná opatření, která měla rozptýlit případné antimonopolní obavy, které se týkaly plánované fúze těchto dvou chemických závodů.

Samsung čelí žalobám kvůli Galaxy Note 7, některým Korejcům prý používání způsobilo psychickou újmu

Stovky majitelů problémových telefonů Galaxy Note 7 v Jižní Koreji žalují výrobce Samsung Electronics.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.